تصویر شاخص
۳ دی ۱۴۰۱ بدون نظر توسط: تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

معرفی ۷ مدرک معتبر زبان انگلیسی

شاید بشود گفت بعد از کنکور، آزمونی که بیشترین سطح دغدغه افراد را به خود اختصاص می دهد «آزمون زبان انگلیسی» است. سالانه تعداد زیادی از زبان‌ آموزان در آزمون های مختلف شرکت می کنند و سطح توانایی خود را می سنجند. 

شرکت در آزمون می تواند با اهداف مختلفی باشد مثل مهاجرت تحصیلی یا کاری، ادامه تحصیل در مقطع دکتری در ایران، اشتغال در حوزه زبان انگلیسی، و غیره. در حال حاضر آزمون های مختلفی در ایران برگزار می شود که هرکدام ویژگی های خود را دارند. برخی از این آزمون ها در سطح جهانی مورد قبول اند مثل تافل و آیلتس و برخی دیگر صرفا برای ادامه تحصیل در مقطه دکتری در ایران طراحی شده اند مثل آزمون MHLE. 

یکی از سوالات رایج این است که معتبرترین مدرک زبان انگلیسی کدام است؟ پاسخ به این سوال به هدف شما از آزمون بستگی دارد. مثلا برای مهاجرت تحصیلی معمولا آزمون های آیلتس و تافل بیشترین پذیرش را در دانشگاه های خارجی دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم ۷ مدرک معتبر زبان انگلیسی را به شما معرفی کنیم. 

 

آزمون آیلتس IELTS

این روزها خیلی از مراکز دانشگاهی سر تاسر جهان تنها مدرک آیلتس را می پذیرند. بنابراین آزمون آیلتس برای کسانی که قصد مهاجرت و ادامه تحصیل دارند اهمیت ویژه ای دارد. البته بهتر است پیش از شرکت در آزمون ببینید که چه نمره ای مورد تایید دانشگاه انتخابی شما است. 

آزمون ایلتس اولین بار سال ۱۹۸۹ برگزار شد و در سال ۱۹۹۵ اعتبار بیشتری کسب کرد. آیلتس در سه نوع آکادمیک، جنرال و لایف اسکیلز برگزار می شود و اعتبار آن دو سال است. در آزمون آیلتس تمامی مهارت ها از قبیل مهارت ریدینگ و رایتینگ و اسپیکینگ و لیسنینگ مورد سنجش قرار می گیرند. این روزها کلاس های زبان حضوری و آنلاین و همچنین منابع بیشماری برای موفقیت در اخذ مدرک آیلتس به عنوان یک مدرک معتبر زبان انگلیسی وجود دارند. 

 

مدرک زبان انگلیسی

 

آزمون تافل  TOEFL

قدیمی ترین آزمون معتبر زبان انگلیسی آزمون تافل است. این آزمون اولین بار در سال ۱۹۴۷ برگزار شد. خیلی از دانشگاه ها در جهان مدرک تافل را تایید می کنند و می پذیرند. آزمون تافل در ابتدا فقط به صورت کاغذی برگزار می شد اما حالا به صورت اینترنتی هم برگزار می شود. 

تمام مهارت های چهارگانه در این آزمون مورد سنجش قرار می گیرند. مهارت گفتاری، مهارت شنیداری، مهارت خواندن و مهارت نوشتن. مدت اعتبار این آزمون نیز مانند آزمون آیلتس، دو سال است.

از طرفی سنجش اسپیکینگ و بقیه مهارت ها در یک روز انجام می گیرد. شرکت در دوره های ویژه برای یادگیری اسپیکینگ زبان انگلیسی می تواند موثر باشد و با تکنیک های لازم سرعت پیشرفت داوطلب را بالا ببرد. 

 

آزمون پی تی ای PTE

برای کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا و ادامه تحصیل یا کار در این کشور را دارند آزمون پی تی ای مناسب است. در واقع این آزمون مورد تایید دولت استرالیاست و در این کشور پذیرفته است. آزمون PTE توسط شرکت خدماتی و اموزشی پیرسون برگزار می شود. متاسفانه این شرکت در ایران مرکزی ندارد و بنابراین متقاضیان باید برای شرکت در آزمون پی تی ای به یکی از کشورهای همسایه بروند. 

یکی از مزیت های آزمون پی تی ای این است که خیلی زود به زود برگزار می شود و داوطلبان در صورت عدم قبولی می توانند با فاصله کمی مجددا دوباره در آن شرکت کنند. از طرفی این آزمون ساده تر از آزمون های آیلتس و تافل است و در صورتی که منابع آیلتس یا تافل را مطالعه کرده باشید می توانید در این آزمون هم قبول شوید. 

 

آزمون کمبریج CPE

آزمون سی پی ای یکی از زیرمجموعه های آزمون کمبریج است و از آزمون های تافل و آیلتس سطح بالاتری دارد. آزمون CPE به دو صورت کاغذی و اینترنتی برگزار می شود و می توان از آن برای انواع مهاجرت کاری و تحصیلی استفاده کرد. 

آزمون CPE مخصوص دانشجویانی است که می خواهند با دریافت مدرک سطح C2 زبان انگلیسی، مهارت و تسلط بالای خود را ثابت کنند. این آزمون برای ادامه تحصیل و کار و دریافت ویزای تحصیلی معتبر است. آزمون CPE بالاترین درجه در سری آزمون‌ های سنجش مهارت زبانی کمبریج را دارد. با ارائه مدرک این آزمون کسی نمی تواند به مهارت شما در زبان انگلیسی شک کند. از طرفی آزمون به عنوان یک مدرک معتبر زبان انگللیسی تاریخ انقضا ندارد و لایف تایم است. 

 

آزمون ارتباطات بین المللی TOEIC

آزمون TOEIC یکی از آزمون معتبر زبان انگلیسی است که در سطح بین المللی مورد تایید است. این آزمون مهارت های ارتباطی داوطلبان را برای کار در کشورهای انگلیسی زبان مورد سنجش قرار می دهد. اغلب کسانی که قصد کار در شرکت های بین المللی را دارند در این آزمون شرکت می کنند. حدود ۱۴۰۰۰ شرکت، اداره و سازمان دولتی در ۱۶۰ کشور در سراسر جهان مدرک آزمون TOEIC را به عنوان مدرک معتبر زبان انگلیسی می پذیرند. 

 

آزمون دولینگو Duolingo

آزمون دولینگو جدیدا از استقبال و محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. آزمون دولینگو به صورت آنلاین برگزار می شود، نسبتا ارزان است و شرکت در آن با سهولت همراه است. خیلی از مراکز تحصیلی دنیا مدرک این آزمون را قبول دارند. 

داوطلبان شرکت در این آزمون می توانند پس از گذشت یک ماه برای امتحان مجدد اقدام کنند. یک ویژگی خاص این آزمون این است که شرکت کننده می تواند با توجه به سطح مهارت خود سطح سختی آزمون را انتخاب کند. این آزمون به صورت آنلاین و از طریق سیستم شخصی قابل شرکت است و هر چهار مهارت شنیداری و گفتاری و نوشتاری و خواندن در آن مورد سنجش قرار می‌گیرد. اعتبار این آزمون دو سال است و معمولا فقط برای مقطع لیسانس یا نهایتا فوق لیسانس از طرف تعدادی از دانشگاه‌ های دنیا مورد تایید است.  

 

آزمون جی آر ای GRE

در این آزمون مهارت‌های تحصیلی افراد در زمینه  ریاضیات، درک مطلب و مقاله نویسی مورد سنجش قرار می گیرد و جزو آزمون‌های سخت به حساب می آید. آزمون GRE در دو نوع جنرال و سابجکت برگزار می‌ شود. آزمون جنرال در واقع همان آزمون اصلی محسوب می ‌شود و آزمون سابجکت نوعی آزمون فرعی است. این آزمون به طور منظم در چند شهر ایران برگزار می ‌شود.

متقاضیان این آزمون معمولا قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی و اخذ پذیرش در دانشگاه‌ های آمریکای شمالی در مقاطع دکتری و ارشد را دارند. 

این آزمون به آزمون های دیگر زبان انگلیسی شبیه نیست و بیشتر روی لغات تخصصی تمرکز دارد. مدت اعتبار آزمون GRE پنج سال است و مدرک آن یک مدرک معتبر زبان انگلیسی به حساب می آید. 

 

سخن آخر

همانطور که اشاره کردیم شرکت در هریک از آزمون های زبان نگلیسی بستگی به هدف شما دارد. آزمون آیلتس، تافل، کمبریج، یا آزمون تولیمو و ام اچ ال ای. چنانچه هدف را مشخص کنید، منابع مورد نیاز را با برنامه ریزی و دقت مورد مطالعه قرار دهید، و یا در دوره های مخصوص زبان انگلیسی شرکت کنید می توانید در این آزمون ها با موفقیت عمل کرده و مدرک معتبر زبان انگلیسی را اخذ کنید.  

 

 

دیدگاه های کاربران دیدگاه های کاربران عالم زاده درباره این موضوع
اولین نفری! باشید که برای این پست نظر می دهد.
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.