تصویر شاخص
۲۴ آبان ۱۴۰۱ بدون نظر توسط: تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

آزمون‌های مهم و معتبر زبان انگلیسی در ایران

یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین‌المللی در همه جای دنیا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و بسیار پرطرفدار است. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. هر سال به تعداد افرادی که قصد آموختن زبان انگلیسی را دارند افزوده می‌شود.
از این رو مراکز آموزشی و کلاس‌های بیشماری در سطح کشور برای آموزش این زبان فعالیت می‌کنند و همچنین آزمون‌های معتبر زیادی برای زبان انگلیسی در ایران برگزار می‌شود. در ادامه این نوشته سعی می‌کنیم به مهم‌ترین آزمون‌های معتبری که در ایران برگزار می‌شوند اشاره کنیم و ویژگی‌ها و شرایط هریک را بررسی کنیم.

انواع آزمون‌های زبان انگلیسی

تعدادی از آزمون‌های زبان انگلیسی بین‌المللی هستند و برخی دیگر فقط در ایران برگزار می‌شوند. بسیاری از افرادی که در آزمون‌های بین‌المللی شرکت می‌کنند قصد مهاجرت کاری یا ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند. آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی به عنوان رایج‌ترین روش برای سنجیدن این دانش شناخته می‌شود. داوطلبان در این آزمون‌ها مهارت‌های رایتینگ و ریدینگ و اسپیکینگ و گرامر و لغات خود را می‌سنجند و در صورت کسب نمره قبولی واجد شرایط می‌شوند.
اما آزمون‌هایی که فقط در ایران برگزار می‌شوند اعتبار جهانی ندارند و هدف از شرکت در آنها متفاوت است. این آزمون‌ها به قصد ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در برخی رشته‌های خاص برگزار می‌شوند. برای ادامه تحصیل در آن رشته‌ها ضروری است که مهارت دانشجو در زبان انگلیسی تخصصی سنجیده شود.
در ادامه به هر آزمون زبان انگلیسی اشاره کرده و مروری اجمالی بر آن خواهیم داشت.

انواع آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی

آزمون تافل TOEFL

این آزمون توسط موسسه ETS برگزار می‌شود و هدف آن سنجش تسلط بر زبان انگلیسی افراد است. آزمون تافل در بسیاری از مراکز تحصیلی و مهاجرتی جهان قابل پذیرش است و اعتبار دارد. این آزمون به صورت کاغذی یا اینترنتی برگزار می‌شود و چهار مهارت در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. مهارت ریدینگ و اسپیکینگ و لیسنینگ و راتینگ. مدت اعتبار این آزمون دو سال است و بازه نمره آن از ۰ تا ۱۲۰ است.

آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس تقریبا مهم‌ترین و رایج‌ترین آزمون زبان انگلیسی است. این آزمون مهارت کسانی را که قصد مطالعه و کار در کشورهای انگلیسی‌زبان دارند می‌سنجد. این آزمون در حال حاضر بالاترین اعتبار را در سطح جهان دارد و بیش از ده هزار مرکز آموزشی آن را می‌پذیرند. بخش مصاحبه این آزمون به صورت رو در رو با یک ممتحن آیلتس انجام می‌گیرد.
این آزمون به دو نوع عمومی و آکادمیک وجود دارد، مدت اعتبار آن دو سال است و هر چهار مهارت زبان در آن مورد سنجش قرار می‌گیرد. مدت زمان آزمون دو ساعت و چهل و پنج دقیقه است و حداکثرنمره در هر بخش ۹ می‌باشد.

آزمون دولینگو DUOLINGO

آزمون دولینگو یکی از آزمون‌هایی است که به تازگی خیلی محبوبیت پیدا کرده است. ویژگی‌هایی مثل آنلاین بودن و ارزان بودن و سهولت شرکت در این آزمون باعث شد مراکز آموزشی زیادی در دنیا آن را به رسمیت بشناسند.
مدت زمان این آزمون یک ساعت است و داوطلبان می‌توانند بعد از سی روز برای شرکت مجدد اقدام کنند. این آزمون به صورت تطبیقی طراحی شده و با توجه به مهارت شرکت‌کننده درجه سختی آن تعیین می‌شود. این آزمون به صورت آنلاین و از طریق سیستم شخصی قابل شرکت است و هر چهار مهارت در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. مدت اعتبار این آزمون دو سال است و معمولا فقط برای مقطع لیسانس یا نهایتا فوق لیسانس از طرف تعدادی از دانشگاه‌های دنیا مورد تایید است.

آزمون پی تی ای PTE

آزمون دانشگاهی PTE از سال ۲۰۰۵ به میدان آمد و به مرور محبوب شد. این آزمون توسط هوش مصنوعی تصحیح و ارزیابی می‌شود و مراکز آموزشی زیادی آن را تایید می‌کنند. آزمون پی تی ای در دو مدل آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. نوع آکادمیک دو سال اعتبار دارد و نوع جنرال منقضی نمی‌شود.
این آزمون دو سال اعتبار دارد. آزمون PTE به صورت اینترنتی برگزار می‌شود اما باید آن را در کشورهای دیگری مثل امارات، ترکیه، گرجستان یا آذربایجان انجام دهید. مدت زمان این آزمون سه ساعت است.

آزمون جی آر ای GRE

این آزمون زبان انگلیسی هم مثل آزمون تافل توسط موسسه ETS برگزار می‌شود. متقاضیان این آزمون خوهان ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی و اخذ پذیرش در دانشگاه‌های آمریکای شمالی در مقاطع دکتری و ارشد هستند.
این آزمون شباهت زیادی با آزمون‌های تافل و آیلتس ندارد و بیشتر روی لغات تخصصی تمرکز دارد. مدت اعتبار آزمون GRE پنج سال است.

انواع آزمون‌هایی که در ایران برگزار می‌شود

بعد از بررسی آزمون‌های بین‌المللی معتبر قصد داریم به معرفی آزمون‌هایی بپردازیم که صرفا در ایران برگزار می‌شوند.

آزمون MSRT

MSRT در واقع مخفف عبارت Ministry of Science, Research and Technology است. این آزمون تحت نظر وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود. آزمون MSRT حدودا هفت یا نه بار در سال برگزار می‌شود و به مدت دو سال اعتبار دارد. این آزمون مختص دانشجویان متقاضی مقطع دکتری در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی است و زمان برگزاری و نتایج آن هر سال توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

آزمون MHLE

MHLE مخفف عبارت Ministry of Health Language Examination است و توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود. آزمون MHLE مختص دانشجویانی است که متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در مراکز آموزش پزشکی سراسر کشور هستند.

آزمون EPT

<style=”font-weight: bold;” p style=”text-align: justify;”>داوطلبان رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون EPT شرکت می‌کنند. کسب نمره قبولی در این آزمون به نسبت آزمون‌های دیگر ساده‌تر است. چون برخلاف آزمون‌های دیگر که چهار مهارت اصلی را ارزیابی می‌کنند، در این آزمون تنها دو مهارت گرامر و ریدینگ مورد سنجش قرار می‌گیرد.

آزمون ETPNU

این آزمون مخصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور است. آزمون ETPNU به شکل دوره‌ای برگزار می‌شود و برای دانشجویان مقطع دکتری مناسب است. قبولی در این آزمون برای تبدیل پایان‌نامه به کتاب و شرکت در جلسه مصاحبه دکتری کارآمد است و امتیاز خوبی به حساب می‌آید. آزمون ETPNU بخش‌های گرامر، درک مطلب و لغات را در بر می‌گیرد.

آزمون UTEPT

UTEPT مخفف عبارت University of Tehran’s English Proficiency Test است. این آزمون مختص دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه تهران، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه صنعتی شریف، و چند دانشگاه دیگر در اصفهان و مازندران است.
دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد دانشگاه تهران در صورت دارا نبودن مدرک بین‌المللی زبان انگلیسی با نمره مورد قبول دانشگاه، موظف به شرکت در آزمون UTEPT و کسب حداقل نمره قبولی هستند.

هزینه آزمون زبان انگلیسی چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه آزمون‌های معتبر بین‌المللی و ایرانی که در کشور برگزار می‌شود، از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود. این سازمان تنها مرجع رسمی صادرکننده مجوز برای برگزاری آزمون است. از آنجا که هزینه آزمون‌های آیلتس و تافل کم نیست، متقاضی بهتر است با تسلط و آمادگی کافی برای شرکت در این آزمون‌ها اقدام کند.هزینه آزمون‌های آنلاین مثل آزمون دولینگو کمتر از نصف هزینه تافل و آیلتس است و از این جهت به‌صرفه‌تر به نظر می‌رسد. قیمت روز ارز به‌ویژه دلار در تعیین هزینه آزمون‌ها تاثیر می‌گذارد.

 

در بلاگ سایت عالم زاده محتواهای جالب و آموزنده ای را گرد آوری کرده ایم که مطالعه آن می تواند اطلاعات مفیدی به شما بدهد.

دیدگاه های کاربران دیدگاه های کاربران عالم زاده درباره این موضوع
اولین نفری! باشید که برای این پست نظر می دهد.
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.