تصویر شاخص
۱۹ دی ۱۴۰۱ بدون نظر توسط: تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

مدرک زبان مورد نیاز برای دکتری

مقطع دکتری به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دانشجویان و فارغ التحصیلان این مقطع باید توانایی برقراری ارتباط با دیگر فارغ التحصیلان و پژوهشگران در سطح جهان را داشته باشند و نیز بتوانند مقالات و پژوهش های خود را به زبان انگلیسی هم ارائه کنند.

از آنجه که زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی در جهان مطرح است، یادگیری این زبان برای همه به خصوص دانشجویان مقطع دکتری مفید و کارامد است. آزمون های مهم و معتبر زیادی در ایران برای سنجش مهارت زبان انگلیسی برگزار می شود. برخی از این آزمون ها دارای اعتبار بین المللی هستند و برخی دیگر تنها برای ادامه تحصیل و ارائه به دانشگاه های داخل کشور معتبرند.

اما دریافت مدرک این آزمون ها می تواند تاثیر زیادی بر کنکور دکتری و مصاحبه دکتری داوطلب داشته باشد و همچنین در طول تحصیل مورد استفاده او قرار گیرد. در ادامه این نوشته قصد داریم درباره مدرک زبان برای دکتری و تمامی جزئیات مربوط به آن بپردازیم.

 

آیا برای دکتری مدرک زبان لازم است؟

در گذشته داشتن مدرک زبان برای شرکت در کنکور دکتری وزارت بهداشت الزامی بود اما در سال های قبل این اجبار برداشته شد. گرچه داشتن این مدرک می تواند در مصاحبه دکتری این دانشگاه ها بسیار موثر باشد.

در وزارت علوم نیز داشتن مدرک زبان برای آزمون جامع دکتری اجباری نیست اما در مصاحبه دکتری دارای اهمیت است و تاثیر فراوانی دارد. مصاحبه گران ممکن است سوالاتی به زبان انگلیسی از شما بپرسند تا میزان توانایی شما در این زبان را بسنجند. از این رو بهتر است نحوه معرفی خود به زبان انگلیسی در مصاحبه دکتری را بدانید.

اما لازم به ذکر است که اخذ مدرک زبان در دوره دکتری در تمامی دانشگاه ها الزامی است. خیلی از دانشگاه های سراسری ارائه مدرک زبان انگلیسی را تا آزمون جامع الزامی کرده اند و در بعضی از دانشگاه های دیگر دانشجو تا پایان ترم اول دکتری فرصت دارد که این مدرک را ارائه دهد.

در مورد دانشگاه آزاد نیز، دانشجو با کسب هشتاد درصد از نمره می تواند در آزمون جامع شرکت کند اما باید تا زمان ارائه رساله نمره قبولی مورد تایید را اخذ کرده و به دانشگاه ارائه دهد.

 

مدارک زبان مورد تایید مقطع دکتری

همانطور که اشاره کردیم آزمون های مهم و معتبر در ایران برگزار می شوند که ارائه مدرک آنها می تواند در مصاحبه دکتری و در طول تحصیل به دانشجو کمک کند. جهت اخذ مدرک زبان برای دکتری شما می توانید در یکی از این آزمون ها شرکت کنید.

آزمون های بین المللی که در ایران برگزار می شوند شامل موارد زیر هستند:

  • آزمون آیلتس
  • آزمون تافل
  • آزمون های داخلی که در ایران برگزار می شوند از این قرارند:
  • آزمون MSRT که آزمون مربوط به وزارت علوم و تحقیقات است.
  • آزمون MHLE که آزمون مربوط به وزارت بهداشت است.
  • آزمون Tolimo
  • آزمون دانشگاه تهران
  • آزمون EPT که مربوط به دانشگاه آزاد است.

مدرک آزمون های دسته اول نه تنها برای دانشگاه های ایران بلکه در دانشگاه ها و مراکز تحصیلی سطح جهان پذیرفته اند. اما مدرک آزمون های دسته دوم تنها برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های داخل کشور پذیرفته اند و اعتبار بین المللی ندارند.

 

اهمیت مدرک زبان در مصاحبه دکتری

ارائه مدرک زبان برای دکتری و همچنین برای مصاحبه دکتری الزامی نیست اما همانطور که پیش تر اشاره کردیم داشتن یک مدرک معتبر بین المللی یا داخلی زبان می تواند امتیاز بالایی برای داوطلب داشته باشد و شاخص ارزیابی او را بالا ببرد.

داشتن مدرک معتبر زبان می تواند مصاحبه کنندگان را تحت تاثیر قرار دهد و فرآیند مصاحبه را با موفقیت بیشتری پیش ببرد. دانشگاه ها معمولا بر اساس آیین نامه خود و سلیقه اساتید و رئیسان به مدراک زبان امتیاز می دهند.

اگر مصمم هستید که مدرک زبان انگلیسی برای مصاحبه دکتری بگیرید می توانید در یکی از آزمون های ذکر شده شرکت کنید. آزمون های تافل و آیلتس معمولا سخت تر از آزمون های داخلی هستند بنابراین اگر توانایی شما پایین تر است، می توانید با شرکت در آزمون داخلی و کسب نمره قبولی موفقیت خود را تضمین کنید. دوره زبان MSRT و دوره های زبان برای آزمون های دیگر می توانند کمک زیادی به شما در این زمینه کنند.

 

اهمیت مدرک زبان در طول تحصیل در مقطع دکتری

اهمیت مدرک زبان و مهارت در زبان انگلیسی نه تنها در مصاحبه دکتری بلکه در طول تحصیل در مقطع دکتری نیز قابل چشم پوشی نیست.

واحدهای درسی که دانشجویان دکتری موظف به گذراندن آنها هستند اغلب بر اساس منابع زبان اصلی انتخاب شده اند. بنابراین در بسیاری از موارد نیاز است که دانشجو این منابع و کتب اصلی را مطالعه کند یا به آنها ارجاع دهد. همچنین برای تحقیق و پژوهش برای ارائه رساله دکتری، مراجعه به کتاب های زبان انگلیسی اجتناب ناپذیر است. بنابراین دانشجو باید بتواند تسلط کافی بر این زبان داشته باشد تا قادر به ارائه رساله دکتری خود شود.

همچنین برای پژوهش و ارائه مقاله در سطح بین المللی یا استفاده از مقالات دیگران که در سطح بین المللی ارائه شده اند، داشتن مهارت و تسلط بر زبان انگلیسی الزامی است. بنابراین دانشجوی مقطع دکتری باید برای پیشبرد تحصیل و اهداف خود در این مقطع بر زبان انگلیسی تسلط کافی و لازم را دشاته باشد. پس در واقع نتیجه می گیریم که داشتن مدرک زبان برای دکتری می تواند به شدت لازم و حیاتی باشد.

همچنین برای آشنایی بیشتر با دیگر آزمون های زبان، می توانید مطلب مربوط به آزمون دولینگو را بخوانید.

 

اعتبار مدرک زبان دکتری چقدر است؟

تمامی مدارک آزمون های زبان انگلیسی از اعتبار دو ساله برخوردار هستند. بنابراین باید مراقب باشید که تا قبل از سر آمدن مدت اعتبار مدرک، در مصاحبه دکتری مورد نظر خود شرکت کنید. اما اگر مدت اعتبار مدرک شما تمام شده بود، باز هم آن را در مصاحبه ارائه دهید چون ممکن است تاثیرگذار باشد.

 

سخن آخر

در این نوشته سعی کردیم درباره الزام و اهمیت داشتن مدرک زبان برای دکتری صحبت کنیم. همانطور که گفتیم در خیلی از موارد ارائه این مدرک برای آزمون اجباری نیست اما می تواند تاثیر فوق العاده ای روی نتیجه مصاحبه شما داشته باشد. اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی در طول تحصیل دکتری نیز که بر کسی پوشیده نیست.

شما می تواند با مطالعه منابع معرفی شده مخصوص آزمون ها و همچنین شرکت در دوره های زبان انگلیسی نمره قبولی مورد نیاز خود را بگیرید و در مصاحبه و همچنین سال های تحصیل دکتری عملکرد بهتری داشته باشید.

 

دیدگاه های کاربران دیدگاه های کاربران عالم زاده درباره این موضوع
اولین نفری! باشید که برای این پست نظر می دهد.
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.