تصویر شاخص
۲۱ اسفند ۱۴۰۱ بدون نظر توسط: تحریریه
زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

قبولی در آزمون زبان وزارت بهداشت

آزمون زبان وزارت بهداشت که مخفف آن MHLE (Ministry of Health Language Exam) بوده، به منظور سنجش سطح زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته‌های وابسته به وزارت بهداشت برگزار می‌شود. رشته‌‌های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی جز این گروه محسوب می‌شوند. 

بنابراین تمام افرادی که قصد دارند تا در دوره‌های تخصص پزشکی شرکت کنند، ملزم به شرکت و قبولی در این آزمون هستند. این آزمون تقریبا هر ۲ ماه یکبار برگزار شده و طبق آن می‌توان سطح زبان دکتر‌های آینده را سنجید. ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می‌توان قبولی در آزمون زبان وزارت بهداشت را تضمین کرد.

 

شرایط آزمون زبان وزارت بهداشت چگونه است؟

این آزمون هم به صورت کاغذی (مانند کنکور) و هم به صورت اینترنتی انجام می‌شود. با این حال به طور کلی دارای ۴ بخش اصلی بوده که در مجموع شامل ۱۰۰ سوال می‌شود. سوال‌ها در حوزه‌های Listening، Vocabulary، Grammar و Comprehension یا درک مطلب برگزار می‌شود. 

 

سوالات مربوط به Listening

در بخش شنیداری آزمون زبان وزارت بهداشت که شامل ۳۰ سوال می‌شود، داوطلب باید به مکالمات انگلیسی که با لهجه آمریکایی بوده گوش دهد. در مقابل او هم یک برگه سوال چهار گزینه‌ای وجود دارد. داوطلب باید پاسخ صحیح را براساس چیزی که گوش داده در دفترچه وارد کند. 

در ابتدای این تست، سوالات به صورت ساده هستند. به این صورت که صدایی پخش شده و پاسخ یک کلمه‌ای در آن نهفته است. این در حالی بوده که رفته رفته آزمون حالت سخت‌تری به خود می‌گیرد. در مراحل بعدی باید به مکالمه طولانی بین دو نفر گوش داده و از بین آن پاسخ سوالات را استنباط کنید. 

 

برگزاری آزمون زبان وزارت بهداشت

 

سوالات مربوط به Vocabulary

در حوزه واژگان ۲۰ سوال از شما پرسیده می‌شود. این کلمات در زمینه‌های مختلفی از جمله لغات عمومی، اقتصادی، هنری، پزشکی و محیط زیست است. برای اینکه بتوانید نمره بالاتری در این بخش کسب کنید لازم است تا نسبت به معنای مختلف یک کلمه تسلط کافی داشته باشید. 

 

سوالات مربوط به Grammar

در قسمت سوالات گرامر شما باید به ۲۰ سوال طرح شده، پاسخ دهید. سوالات در زمینه‌های مختلفی هستند که یک دسته شامل عبارات جای خالی بوده و دیگری پیدا کردن جایگاه اشتباه یک کلمه است. این بخش در صورتی که متوسطی در زبان داشته باشید، نسبتا ساده است. 

 

سوالات مربوط به Comprehension

در این قسمت هم باید ۴ متن بلند به زبان انگلیسی را بخوانید. این متن‌ها آکادمیک بوده و در حوزه‌های پزشکی و غیرپزشکی مطرح شده‌اند. از این متن‌ها ۳۰ سوال مطرح می‌شود که پاسخ دادن به هرکدام نمره شما را بیشتر می‌کند. 

 

برای قبولی در آزمون زبان وزارت بهداشت از چه منابعی استفاده کنیم؟

حداقل نمره قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت ۵۰ از ۱۰۰ است. برای قبولی با حداقل نمره هم لازم است از منابع و کتاب‌های مختلفی استفاده کنید. منابعی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم شامل دو دسته مختلف هستند. دسته اول اغلب منابع قبولی در آزمون تافل و آیلتس بوده و دسته بعدی منحصرا برای آزمون زبان mhle هستند. 

منابع تافل و آیلتس

این منابع هم به صورت رایگان در اینترنت موجود بوده و هم می‌توانید به صورت کاغذی آن‌ها را خریداری کنید. 

 • Barron’s Essential Words for TOEFL
 • ۵۰۴ Essential Words
 • TOEFL Reading Flash (2001)
 • Preparation For the Paper Tests- By Debora Philips
 • TOEFL Grammar Flash
 • Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)
 • ۱۱۰۰ Words You Need to Know
 • TOEFL Preparation KIT
 • Preparation For the Paper Tests- By Debora Philips

 

منابع منحصر به mhle

در ادامه هم به معرفی منابعی می‌پردازیم که منحصر به mhle بوده و قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت شما را تضمین می‌کند. 

اول از همه کتاب MHLE به زبان ساده بوده که شامل یک درسنامه است. در این درسنامه گرامر، لغت و درک مطلب با استفاده از نمونه سوالات طبقه بندی شده آموزش داده می‌شود. مطمئنا یک راه مناسب برای یادگیری زبان این است که آزمون‌های متعددی را بزنید. 

علاوه بر این درسنامه جامع زبان دکتری هم منبع مناسب دیگری بوده که می‌توانید برای قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت از آن استفاده کنید. با این حال اگر سطح خوبی در زبان ندارید، راهکار دیگری برای شما داریم. 

 

چه تکنیک‌هایی برای موفقیت در آزمون زبان وزارت بهداشت توصیه می‌شود؟

 

منابع آزمون زبان وزارت بهداشت

 

برای قبولی در هر آزمون، اول از همه باید برنامه مشخصی داشته باشید. پس تاریخ دقیق آزمون زبان خود را تعیین کرده و روزهای باقیمانده تا آن را بشمارید. در این صورت می‌توانید زمان مناسب برای مطالعه را محاسبه کنید. سپس باید سطح زبان خود را بسنجید، اگر سطح زبان شما پایین بوده لازم است تا در کلاس‌های زبان شرکت کنید. 

با این حال اگر سطح زبان خوبی دارید، منابع آزمون را فراهم کرده و برای هر مهارت یک کتاب را انتخاب کنید. حالا باید روزانه همه این کتاب‌ها را مطالعه کنید. ساعات روز را تقسیم کرده و در هر بخش به مطالعه یک مهارت بپردازید. 

در ابتدا شاید روزانه فقط یک درس بتوانید مطالعه کنید،‌ اما رفته رفته سرعت شما بیشتر شده و با تداوم در این برنامه می‌توانید قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت را تجربه کنید. 

 

بهترین روش مطالعه برای قبولی در آزمون زبان وزارت بهداشت چیست؟

دو روش مهم برای مطالعه زبان وجود دارد؛

 • خودخوان
 • شرکت در کلاس

ابتدا باید به شناخت خود برسید و ببینید که شرکت در کلاس برایتان راحت‌تر بوده یا خودخوان. پیشنهاد ما شرکت در کلاس بوده، به خصوص اگر سطح زبانتان خوب نیست. برای تقویت مهارت املای زبان انگلیسی و دیگر مهارت‌های این آزمون می‌توانید در بسته های آموزشی زبان انگلیسی استاد عالم زاده شرکت کنید. 

کلاس‌های زبان mhle به صورت طبقه بندی شده و تفکیک موضوعی وجود دارد. کلاس‌های قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت به شرح زیر هستند:

 • گرامر پیشرفته
 • لغات پرکاربرد
 • کارگاه گرامر MHLE
 • گرامر پایه
 • کارگاه فشرده سه روزه
 • شنیداری
 • ریکاوری گرامر
 • دوره ۵ هفته‌ای زبان عمومی و تخصصی
 • ریکاوری درک مطلب 
 • درک مطلب زبان تخصصی

در صورتی که نیاز به یک بسته آموزشی کامل دارید، طرح طلایی MHLE شامل ۱۵۵ ساعت آموزش است. این دوره هم به صورت آنلاین بوده و هم به صورت آفلاین،‌ بنابراین محدودیتی برای دسترسی به آن ندارید. سطح این دوره از پایه تا پیشرفته بوده و بدون هیچ پیش نیازی می‌توانید در آزمون موفق شوید. 

 

اهمیت قبولی در آزمون زبان وزارت بهداشت

قبولی آزمون زبان وزارت بهداشت از آن جهت اهمیت دارد که درب‌های شرکت در دوره‌های تخصص را برای شما باز می‌کند. بنابراین باید حتما در آن شرکت کنید. علاوه بر این به شما دید مناسبی از سطح زبان تخصصی و عمومی می‌دهد. با شرکت در دوره‌های MHLE دکتر عالم زاده می‌توانید به راحتی در این آزمون نمره قبولی کسب کنید. 

دیدگاه های کاربران دیدگاه های کاربران عالم زاده درباره این موضوع
اولین نفری! باشید که برای این پست نظر می دهد.
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.